Co niszczy Twoje paznokcie?

Co niszczy Twoje paznokcie?

Zadbane, piękne dłonie i paznokcie to wizytówka kobiety. Wizyta u kosmetyczki i regularny manicure są oczywiście bardzo ważne, jednak to trochę za mało jeśli chodzi o pielęgnację. Bardzo istotną sprawą jest kondycja płytki paznokcia. Czasem nawet nie mając świadomości, szkodzimy swoim paznokciom osłabiając i niszcząc ich płytkę. Przyjrzyjmy się zatem czego unikać i co tak naprawdę szkodzi naszym paznokciom.

Po pierwsze, paznokcie nie lubią długiego moczenia w wodzie i środków chemicznych. Detergenty mogą je osłabić, sprawić, że staną się wysuszone i łamliwe. Następnym razem, kiedy zabierzesz się za sprzątanie, pamiętaj więc o założeniu rękawiczek ochronnych.

Po drugie, przyjrzyj się sposobowi w jaki samodzielnie pielęgnujesz paznokcie i skórki oraz jakich akcesoriów używasz. Wyrzuć metalowy pilniczek jeśli jeszcze takiego używasz i zastąp go papierowym, a najlepiej szklanym – drobnoziarnistym. To idealne rozwiązanie, szklane pilniczki nie powodują  bowiem uszkodzeń płytki paznokcia oraz – w przeciwieństwie do papierowych – są bardzo trwałe. Skórek nie wycinaj zbyt głęboko – uszkadzasz wtedy płytkę paznokcia u nasady – powstaje tam nieestetycznie wyglądające wgłębienie. Do odsuwania skórek używaj specjalnego preparatu oraz drewnianego patyczka.

Czy zdarza Ci się malować paznokcie bez podkładu? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że takie działanie bardzo osłabia paznokcie, powoduje przebarwienia i wysuszenie płytki. Zawsze pod właściwy lakier, stosuj specjalną bazę lub bezbarwny preparat wyrównujący płytkę paznokcia.

Zapomnij też o obgryzaniu paznokci oraz odskubywaniu odpryskującego lakieru. Uszkadzasz tym płytkę paznokcia. I z pewnością poobgryzane paznokcie nie wyglądają estetycznie i kobieco.

Zamiast więc podziwiać piękne, zadbane paznokcie u swoich koleżanek, pomyśl o swoich. Stosując tych kilka prostych zasad, sprawisz, że płytka paznokcia stanie się mocniejsza i zdrowsza, a Twoje paznokcie wyglądać będą dużo, dużo lepiej.