Domowe sposoby na opryszczkę

Kto choć raz miał opryszczkę, ten wie jak uciążliwa i nieprzyjemna jest to infekcja. Pierwszym charakterystycznym objawem jest swędzenie i zaczerwienienie w okolicy ust i nosa, następnie w miarę rozwoju infekcji pojawia się wysyp drobnych pęcherzyków, które z czasem pękają tworząc strupki. Oprócz odczuwania nieprzyjemnych objawów, osoba dotknięta opryszczką czuje się często źle i nieatrakcyjnie. Czy można skutecznie pozbyć się opryszki wargowej i wyleczyć ją domowymi sposobami?

 
Opryszczka jest infekcją wirusową, co oznacza, że po kilku dniach ustępuje sama i niestety nie ma na nią jednego skutecznego lekarstwa. Można natomiast niwelować jej nieprzyjemne objawy, łagodzić swędzenie i ograniczać jej zasięg – tak, by objęła możliwie najmniejszy obszar twarzy wokół ust. Ważne jest, aby działać szybko – po zaobserwowaniu pierwszych, wczesnych objawów.

 
Wszystkie domowe sposoby sprowadzają się do przykładania w zainfekowane miejsce dostępnych w niemal każdym domu substancji i mikstur o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, a także łagodzących i znieczulających.

 

Są to przede wszystkim:

  • Cebula i czosnek – to naturalne antybiotyki. Ząbek czosnku przekrojony na pół lub plaster cebuli należy przykładać w zmienione chorobowo miejsce przez kilka minut.
  • Tabletki z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna i polopiryna) – tabletkę należy rozgnieść i rozpuścić w niewielkiej ilości letniej, przegotowanej wody. Otrzymaną papkę przykładać w miejscu opryszczki. Łagodzi to stan zapalny i skraca czas trwania infekcji.
  • Pasta do zębów (mentolowa) – niewielką ilość pasty należy nałożyć na opryszczkę. Sposób ten powoduje ulgę, zmniejsza dyskomfort i swędzenie. Zaschnięta pasta tworzy barierę, dzięki której wirus nie rozprzestrzenia się na inne fragmenty twarzy.

Są to sposoby polecane przez wiele osób zmagających się z wirusem opryszki. Który jest najbardziej skuteczny? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Z podanych sposobów każdy powinien wybrać dla siebie najlepszy, najbardziej wygodny w stosowaniu, a przede wszystkim najbardziej skuteczny. Osobom cierpiącym na nawracające opryszczki poleca się także wzmocnienie odporności, bo wirus ten atakuje głównie, gdy ta jest obniżona.