Jak pielęgnować usta jesienią i zimą?

Jesień i zima to pory roku, podczas których w sposób szczególny dbamy o twarz i ciało. Wiatr oraz częste zmiany temperatur – chłodne powietrze na zewnątrz, a ciepłe i suche w pomieszczeniach – sprawiają, że systematycznie sięgamy po kremy do twarzy czy rąk. O ustach niestety często zapominamy.

Skóra na ustach jest bardzo delikatna i wrażliwa na nieodpowiednie warunki pogodowe. Bez odpowiedniej ochrony usta tracą odpowiedni poziom nawilżenia, stają się wysuszone, a następnie popękane.

Odpowiednia jesienno-zimowa pielęgnacja ust kojarzy się przede wszystkim ze stosowaniem balsamów czy też pomadek ochronnych. I słusznie. Stosować należy je już przed wyjściem z domu i kilkakrotnie w ciągu dłuższego spaceru.

Oprócz produktów dostępnych w drogeriach można także przygotować domowymi sposobami maseczki i peelingi, które przywrócą skórze na ustach odpowiedni poziom nawilżenia i atrakcyjny wygląd. Usta „lubią” domowe produkty, takie jak: miód czy oliwa. Można je stosować bezpośrednio – smarując usta. Można też połączyć kilka domowych składników, uzyskując perfekcyjny peeling do ust. Polecamy przede wszystkim połączenie odrobiny miodu z cukrem trzcinowym, olejem macadamia oraz szczyptą cynamonu. Masując przez kilka minut usta taką mieszanką nawilżymy je, a jednocześnie usuniemy martwy naskórek i poprawimy ukrwienie skóry.

Pamiętać należy, że jak to zwykle bywa w przypadku pielęgnacji ciała, także i w przypadku skóry ust ważna jest regularność i systematyczność. O ochronie i właściwej pielęgnacji ust powinny pamiętać nie tylko kobiety. Problem przesuszonych ust dotyczy także mężczyzn. Oni również powinni regularnie stosować kosmetyki chroniące ten fragment twarzy.